top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıMustafa Çankaya

Yangon'un Metruk Eğlence Parkı

Güncelleme tarihi: 17 Şub 2021

İzole bir nüfusun dikkatini dağıtmak için eski askeri cunta tarafından inşa edilen Yangon Eğlence Parkı gizemlerle örtülü. Açılışından yaklaşık 15 yıl sonra gizemli bir şekilde kapandı ve tropikal bitki örtüsü tarafından hızla yutuluyor.Yangon Eğlence Parkı'nın Başlangıç Hikayesi


Burma olarak da adlandırılan Myanmar, Güneydoğu Asya'da yer almaktadır. Myanmar, tarihinin büyük bir bölümünde şiddetli iç savaşlar, askeri diktatörlükler ve izolasyoncu politikalarla karşı karşıya kalmıştır. Yangon uzun yıllar başkentti. Ancak acımasız askeri cunta, 2006 yılında Naypyidaw'u (Yangon'un 320 km kuzeyinde) yeni başkent olarak resmen kurdu ve hükümet idaresini oraya taşıdı. Hareketin arkasındaki mantık, bugünün hikayesindeki çoğu şey gibi belirsizdir; The Guardian bunu bir "gösteriş projesi" olarak adlandırmasına rağmen iklim değerlendirmeleri de önemli bir faktör olabilir. Sahile yakın bir yerde bulunan Yangon, 2008’deki Nargis Kasırgası sırasında korkunç bir hasara uğradı, 100.000 kişi öldü ve endüstriyel altyapının ¾'ünden fazlası yok oldu. Yangon'un çoğu bugün 24 saat elektrik hizmeti ve düzenli çöp toplama gibi temel hizmetlerden yoksundur.


Yangon Eğlence Parkı hakkında konuşmaya başlamamız bu evveliyata dayanmaktadır. Sürekli "Yangon Eğlence Parkı" dememin tuhaf olduğunu düşünüyorsanız, bunun nedeni parkın net bir şekilde bir adının olmamasıdır. Kaynakların çoğu burayı "terk edilmiş Yangon Eğlence Parkı" olarak adlandırıyor.

Yangon Eğlence Parkı


Yangon Eğlence Parkı 1997'de açıldı. Kısaca bahsettiğimiz gibi, o zamanlar hükümet sürekli olarak şiddet ve iç savaşla uğraşan acımasız bir diktatörlüktü. Yangon Eğlence Parkı, muhtemelen askeri yönetimin ülkenin başka yerlerinde yaptıkları şeytani şeylerden halkın dikkatini dağıtmak amacıyla inşa edildi. Görünüşe göre, zorbalık altındaki yaşamın dikkatini dağıtmak bir dereceye kadar işe yaradı, bazı yerliler parkı çocukluklarından sevgiyle hatırlıyor.


Parkın açılış törenine Japon büyükelçisinin yanı sıra Burma hükümetinden birkaç büyük isim katıldı. Park, modern cazibe merkezleri ile "dünya standartlarında" bir eğlence parkı olarak müjdelendi. Bildirildiğine göre, ekipmanların çoğu Japonya üzerinden geldi. Yangon Eğlence Parkı, Myanmar'daki ilk roller coaster'ı açmasıyla oldukça dikkat çekti.Yangon Eğlence Parkı'nın Kapatılması


Parkın adında olduğu gibi, Yangon Eğlence Parkı'nın kapatılma tarihi ve nedenleri de gizemle örtülü. Park yaklaşık 15 yıl boyunca faaliyet gösterdi ve bildirildiğine göre 2012 veya 2013'te kapandı. Hiç kimse parkın neden kapandığı hakkında bahsetmek istemiyor. Bir kaynak, araziyi kiralayan şirketin müdürünün Orman Bakanlığı ile bir toplantıya katılamadığı için sözleşmeyi yenilemediğini söylüyor.


Diğer söylentiler parktaki karaoke barlarının etrafındaki alanın çok gürültülü olduğu ile ilgili. Yerli halktan kimileri ise parkın perili olduğunu söylüyor.Yangon Eğlence Parkı'nın terk edilmesi


Park tropikal iklim nedeniyle sadece 5-6 yıl kapalı kaldıktan sonra oldukça hızlı bir şekilde çürümeye başladı. Herhangi bir yıkım yapılmadı; Park basitçe kapatıldı, bu yüzden terk edilmişlik yıllarına rağmen tüm aletler hala yerinde.


Yerel sakinler hala parkın içindeki veya yanındaki binalarda yaşadığından güvenlik çok azdır hatta hiç yoktur. Malzemeler öncelikle çeliktir ve çoğu sürüş zemin seviyesindedir, bu nedenle zeminden düşme endişesi yoktur. Başlıca tehlikeler, dolaşan köpek sürüleri ve sivrisinekler.Ziyaretçiler parka girerken, burayı sahiplenen maymunlar ve kuşlar tepeden gürültüyle ses çıkarmaya başlıyor. Bu sesler hava kararmaya başladığında oldukça korkutucu bir ortam yaratıyor.Park birkaç yıldır terk edilmiş olsa da, parkta grafiti veya vandalizmin çok az olması hatta hiç olmaması dikkat çekicidir. En fazla atari salonunda birkaç küçük çıkartma var. Bu park başka bir ülkede terk edilmiş olsaydı, görüntüler çok daha farklı bir hikayeyi resmedebilirdi.

Parkın Geleceği

Park bakıldığında sakin görünüyor fakat işler göründüğü gibi değil. Parkı Orman Bakanlığı ile birlikte inşa eden şirket (Doh Pyi Thar Enterprises) 2016 yılında feshedildi. Parkın eski girişine yakın ofisleri 2016'dan beri kapalı.

Arazi şu anda Yangon makamlarına aittir.


Haziran 2017 civarında, hükümetin arazinin “ihaleye çıkarılması” ya da yeniden imar için ihalelere açılması çağrısında bulunduğu söylentileri çıktı. "Myanmar İnşaatçılar Merkezi" sitesinden alınan raporlar, parkı resmi olarak Kasım 2018 itibarıyla yeniden geliştirilmeye hazır olarak tanımlıyor. Nisan 2019'da bir tasarım önerisi ortaya çıktı.


Park, Amenity Design Group tarafından tasarlanan yeni bir Yangon eğlence parkı olarak yerle bir edilecek ve yeniden inşa edilecek gibi görünüyor. Bunu zaman gösterecek, ancak bu pitoresk parkın günleri sayılı gibi görünüyor.

En azından elimizde bu fotoğraflar olacak :)


28 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page